GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Perşembe, 09 Mart 2017 16:41
Gazimağusa Belediyesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak düzenlediği Mağusa Gelişim Akademisi(MGA)’nın Kadın El Sanatları Atölyesi’ndeki kadınların sergi ve kermesi,  “Çocuk Gelinlere Hayır” konulu karma resim sergisi ve Gazimağusa Belediye Tiyatrosu’nun sahnelediği “Dışarısı içeriden karanlık isimli tiyatro oyununu gerçekleştirdi.
Kadınların haklarını ve özgürlüklerini anlatan oyun sahnelendi
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamındaki ilk etkinlik Gazimağusa Belediye Tiyatrosu’nun “Dışarısı içeriden karanlık” isimli oyunu 7 Mart Salı günü saat 20:00’da Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda prömiyer gösterimiyle sahnelendi. Alper Susuzlu’nun yazdığı İlke Susuzlu’nun yönettiği oyun, insani değerleri ve toplumsal içerikli konularla birlikte, bir akıl hastanesinde  farklı ruh hallerinde olan kadınların haklarını ve özgürlüklerini anlattı.Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter oyun sonrasında yaptığı konuşmada, tiyatronun bir iletişim yöntemi ve insandan insana verilen en güzel mesaj olduğunu, 8 Mart günü nedeniyle sahneye konan oyunun toplumumuza kadınların hakları, özgürlüğü ve evrensel değerleri adına güzel bir mesaj verdiğini söyleyerek 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutladı ve  geçen herkese teşekkür etti. Oyun, 10 Mart, 7-10 Nisan tarihlerinde saat 20:00’da Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda sahnelenmeye devam edilecek.
MGA’da ki kadınların el emeği üretimleri ve “çocuk gelinlere hayır sergisi” açıldı
Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Mağusa Gelişim Akademisi’nin Kadın El Sanatları Atölyesi’ndeki kadınlarının el emeği göz nuru üretimlerinin sergilendiği  Kadın El Sanatları Sergisi, MGA Tesisinde 8 Mart Çarşamba günü saat 15:00’da, “Çocuk Gelinlere Hayır” konulu karma resim sergisi Buğday Camii’nde 17:00’da Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter tarafından  açıldı. MGA’nın Kadın El Sanatları Atölyesi’ndeki kadınların, lefkara, kurdele, altın işi, keremit boyama, ahşap boyama ve tel kırma gibi üretimlerinin satışa  sunulduğu Kadın El Sanatları Sergisi Mağusa Gelişim Akademisi Tesisi’nde 10 Mart Cuma günü saat 17:00’ye kadar ziyaret edilebilecek.
Gazimağusa Belediyesi’nin katkıları, Saime Ercan'ın proje temsilciliğinde hayatını çocuk gelinlerin önlenmesine adayan Selvi Sertdemir tarafından hazırlanan "Çocuk Gelinlere Hayır" Sergisi  8 Mart’ta Buğday Camii’nde saat 17:00’da açıldı. 13 yaşındayken evlendirilen, 15 yaşında anne olan ve halen SOS Çocukköyü’nde annelik yapan Selvi Sertdemir’in kanayan bir yara olarak gördüğü erken yaşta evliliklere “dur” demek için kendi yaşantısından da esinlenerek hazırladığı sergide Türkiye'den ve ülkemizden 35 sanatçının eserleri de yer aldı. Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Derneği’nin folklor gösterisi ve şiir dinletisinin yer aldığı sergide resimlerin satışından elde edilen gelir İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi'ne bağışlanacak. Sergi, 11 Mart Cumartesi gününe kadar 08:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.
 
Arter: “Kadınlara verilen değerin ve  saygının sadece 8 Martlarla sınırlı kalmamasını, yılın her günü bu hassasiyetin gösterilmesinin mesajını  verdik”
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter sergilerin açılışlarında yaptığı konuşmalarda, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü vesilesiyle düzenledikleri özel etkinliklerle kadınlara verilen değerin ve  saygının sadece 8 Martlarla sınırlı kalmamasını, yılın her günü bu hassasiyetin gösterilmesinin mesajını verdiklerini ifade ederek, “Yerel yönetimlere önemli görevler düşüyor. Toplumda farkındalık oluşturacak etkinlikler yapmak bizim görevlerimiz arasındadır.” dedi. MGA’da sürekli üreten kadınlara ve eğitmenlere, “Çocuk gelinlere hayır” projesinin mimari Selvi Sertdemir’e, Saime Ercan’a tüm emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Arter, tüm ilişkilerde sevginin, saygının ve hoşgörünün hakim olmasını dileyerek tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar günü kutladı.
İyiseven: “Boş vakitlerimizi üreterek değerlendiriyor ve sanata katkı yapıyoruz”
MGA’daki sergide konuşan Kadın El Sanatları kursiyeri Gülsen İyiseven  ise, Mağusa Gelişim Akademisi Kadın El Sanatları Atölyesi’ndeki kadınlar olarak boş vakitlerini üreterek değerlendirdiklerini ve sanata katkı yaptıklarını söyledi. El becerilerini geliştirirken hem güzel arkadaşlıklar hem de güzel paylaşımlarda bulunduklarını, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlediklerini ifade ederek, kendilerine bu imkanları sağlayan Belediye Başkanı İsmail Arter’e çok teşekkür etti.
“Çocuk gelinlere hayır” projesinin mimarı Selvi Sertdemir de konuşmasında 9.Çocuk Gelin Sergisini böylesi anlamlı bir günde gerçekleştirdiklerini ifade ederek,  katılanlara teşekkür etti. Projede emeği geçen sanatçı arkadaşlarına ve Saime Ercan’a, sergilerine ikinci kez kucak açan İsmail Arter’e teşekkür eden Sertdemir, tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.
Çocuk Gelinlere Hayır projesi temsilcisi Saime Ercan ise küçük yaşta gelin olan çocuklarımızın istismara uğramamaları amacıyla yaptıkları bu projenin bu yönde katkı sağlayacağını ifade ederek, projede çok büyük desteği olan Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’e ve projeyi hayata geçirme sürecinde eşi İbrahim Ercan ve herkese teşekkür etti.
Okunma 124 defa

Trip Rent a carKıbrıs Oto KiralamaKıbrıs Araç KiralamaNoyanlar Estateİnce EstateTüp Bebek KıbrısTüp Bebek Merkezi - KıbrısTosbik