AMSTERDAM MERKEZLİ UNSTUDIO’NUN KENTSEL TASARIMCISI DANA BEHRMAN BAŞKAN İSMAİL ARTER’E ÇALIŞMALARINI ANLATTI

AMSTERDAM MERKEZLİ UNSTUDIO’NUN KENTSEL TASARIMCISI DANA BEHRMAN BAŞKAN İSMAİL ARTER’E ÇALIŞMALARINI ANLATTI
Avrupa’nın en saygın ve başarılı mimarlık ofislerinden UNStudıo’un mimar ve kentsel tasarımcısı Dana Behrman bugün DAÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgür Dinçyürek eşliğinde Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’i ziyaret etti. DAÜ’nün düzenlediği 8. Uluslararası Tasarım Haftası’na katılmak için ülkemizde bulunan Behrman Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ile görüşmesinde Güney Kore’den Amsterdam’a kadar dünyanın farklı yerlerinde yapığı kentsel- tasarım projeleriyle ilgili bir sunum yaptı.
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter konuşmasında, DAÜ Mimarlık Fakültesi’nin her yıl düzenlediği Tasarım Haftası organizasyonunu belediye olarak takip ettiklerini ve desteklediklerini ifade ederek, ileriye dönük vizyonu geliştirme anlamındaki etkinliklerin kendilerini gururlandırdığını ve mutlu ettiğini ifade etti. Bu kapsamda dünyaca tanınmış kentsel tasarımcı Dana Behrman’ın Gazimağusa da misafir edilmesinin kendini daha da mutlu ettiğini, etkinliklerde emeği çok olan Özgür Dinçyürek’e teşekkür eti. Çalışmalarını izleme fırsatı bulduğu Behrman’ın çalışmalarından faydalanmak istediklerini, Mimarlık Fakültesi ile ileriye dönük istişare içinde hareket edeceklerini ifade ederek, Dana Behrman’a ileride belediye için yapacağı katkılardan dolayı şimdiden teşekkür etti.
 
Mimar Ve Kent Tasarımcısı Dana Behrman  Kıbrıs’a ilk defa geldiğini, ve çok güzel bulduğunu ifade ederek, merkez ofisi Amsterdam’da olan UNstudio’nun 28 ülkede 98 proje yaptığını, 23 farkı ülkeden çalışana sahip olduğunu söyledi. Son yaptıkları projelerden birinin toplu taşıma olduğunu, kentle ilgili en küçük ayrıntıya kadar tasarım yaptıklarını söyledi. Projeleri yaparken çok gelişmiş tasarım aracı ve teknolojileri kullandıklarını ifade eden Behrman, ulaşım araçları konusunda çalışırken gelecekteki gelişmelere de açık olduklarını, Amsterdam için droneportlar( inansız hava aracı havalimanı) yaptıklarını, geleceğin bisikletlerine göre tasarım yaptıklarını söyledi. Bisiklet park yerlerinden halkın en küçük ihtiyaçlarına kadar ayrıntılı projeler yaptıklarını, Amsterdam’da tasarladığı projede çevre yolu ve otobanları yaşayan bir şekilde tasarladığını ifade etti.

FOTOĞRAF GALERİSİ