26. GAZİMAĞUSA ÇOCUK FESTİVALİ’NDE 21. RESİM ÇİZME YARIŞMASI YAPILDI

26. GAZİMAĞUSA ÇOCUK FESTİVALİ’NDE 21. RESİM ÇİZME YARIŞMASI YAPILDI
Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından bu yıl 26.’sı düzenlenen Gazimağusa Çocuk Festivali’nde 21. Resim Çizme yarışması bugün yapıldı. Bu yıl  26 Mart-1 Haziran tarihleri arasında yapılmakta olan 26. Gazimağusa Çocuk Festivali  birbirinden eğlenceli ve eğitici etkinliklerde yurdun dört bir yanından binlerce çocuğu buluşturmaya devam ediyor.
Çanakkale Ortaokulu ve Şht. Hüseyin Akil İlkokulu’nda gerçekleştirilen 21. Resim Çizme Yarışması’na katılan yaklaşık 1000 çocuk hünerlerini resim kâğıdına döktü. Yarışmada 1 ve 2. Sınıflar “deniz canlıları” veya “ilk bahar”; 3,4 ve 5. sınıf öğrencileri ise “Oyunlar ve oyuncaklar ”,  “Hayalinizdeki meslek” veya “Pazar yeri, alışveriş” konularından birini  işlerken, anasınıfların konusu serbest konu oldu. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin çocukların yeteneklerini ön plana çıkaran renkli etkinliklerinden biri olan  Resim Çizme şöleninde dereceye girenler Türksal İnce Başkanlığında, Taylan Oğuzkan, Cemal Tunceri, Zühre Özkaraman, ve Ali Genç’ten oluşan jüri tarafından belirlenecek. Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, katkılarından dolayı okul yöneticilerine Kıbrıs’ın endemik bitkilerinden  olan rozmarin bitkisi verdi. Jüri başkanı Türksal İnce de öğrencilere konularla ilgili bilgi verdiği bir konuşma yaptı.
Başkan İsmail Arter, velileri ve çocukları sosyal konut parkının açılışına davet etti
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter her 2 okulu ziyaretinde yaptığı konuşmada,  böylesi güzel bir bahar gününde çocukların yeteneklerini ortaya çıkaracak yarışmada bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu, uzun yıllardır Mağusa Kültür Derneği ile belediyenin ortaklığında yaptıkları festivalde bu yıl daha çok öğrenciye ulaşacak şekilde daha çok kültür ve sanat etkinlikleri yapmaya önem verdiklerini ifade etti. “Çok büyük ressamlar bu yollardan geçti” diyen Başkan Arter, bu yarışma sonucunda da yine önemli yeteneklerin ortaya çıkacağını ifade ederek, öğrencilere başarılar diledi ve etkinliğin yapılmasında Mağusa Kültür Derneği’ne, jüri üyelerine, okul yöneticilerine, gönüllü olarak emek verenlere teşekkür etti.
Başkan İsmail Arter, Gazimağusa’daki parkları çocuklara yönelik olarak hem geliştirip hem düzenlediklerini ifade ederek her bölgede yeşil alan ve çocuk parkı yapılması hedefiyle hareket ettiklerini söyledi. Başkan İsmail Arter, bu çerçevede yeniden düzenledikleri sosyal konut bölgesindeki Ali Mahir Parkı’nı çocukların da katılarak çeşitli aktivelerle eğleneceği şölen havasında açmak istediklerini ifade ederek, çocukları parkın açılışına davet etti.
Mağusa Kültür Derneği Başkanı Dudu Cumaoğulları da konuşmasında, yine çok anlamlı bir gün yaşadıklarını ifade ederek, 26 yıldır devam eden festival kapsamında 1000 öğrencinin katıldığı büyük etkinliklerden birini yaptıklarını söyledi.   Mağusa Kültür Derneği ve Gazimağusa Belediyesi’nin ortaklığında yıllardır gönüllü olarak, çocukların sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak için çalıştıklarını ifade eden Cumaoğulları, velilere ülkemiz ve toplumumuz adına yaptıkları önemli katkı için teşekkür etti. Ülkemizin güzellikleri için çaba harcamak gerektiğini, eğitimin sadece okulda değil, okul dışında da çocukların özgüveninin artırıcı etkinliklerin de yapılması gerektiğini kaydeden Cumaoğulları, etkinliğin yapılmasında Çanakkale Ortaokulu ve Hüseyin Akıl İlkokulu yönetimine, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ve emeği geçenlere teşekkür etti.
 

FOTOĞRAF GALERİSİ