Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’in 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı;

Gazimağusa Belediye Başkanı  İsmail Arter’in 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü  Mesajı;
Her birey renk, ırk, cinsiyet farkı gözetmeksizin özgür ve haklar bakımından eşit doğar. Bu haklar yaşam boyu kesintisiz devam eder.  Kadınlara yaşamın her alanında sağlanan haklar fiili uygulamalara bakıldığında maalesef iradelerini yansıtmaları noktasında yetersiz kalmıştır.
Kadınların karar alma mekanizmalarındaki temsil oranı, toplumsal üretime katkısı  tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de  hedeflendiği oranda olmasa da bu konudaki farkındalığın her geçen gün arttığını görmekteyiz. Toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları ve pozitif ayrımcılık uygulamaları, kadınların toplum içindeki yerinin iyileştirilmesi ve eşitsizlikle mücadele edilmesi bakımından son derece önemli adımlardır.
Gazimağusa Belediyesi, her yaşa ve cinsiyete uygun,  insani gelişmeye katkı sağlamaya yönelik projeleri  toplumsal gelişimin bir gerekliliği olarak görmektedir.  Bizler, kadınların  sorunları ile baş edebilmeleri, daha üretken ve kendine yeterli hale gelmeleri, sosyo-kültürel gelişimlerini desteklemeleri  ve en önemlisi  boş zamanlarını değerlendirebilecekleri mekanlar sağlamanın  en temel görevlerimiz arasında  olduğunun farkındayız. Bu amaçlara uygun mekanları daha da geliştirmeye devam edeceğiz. Bu anlamda kadınların bir arya gelerek ortak üretimler yaptığı MGA Kadın El sanatları atölyesi faaliyetine devam ediyor, atölyemiz hem üretim hem de sosyallik anlamında önemli görevler üstleniyor. Yine kadınların sorunlarına dikkat çekmek, çözümler üretmek amacıyla 8 Mart Dünya Kadın Günü dışındaki zamanlarda da seminerler düzenlemeye devam edeceğiz.
Toplumun bu konuda farkındalığının artırılmasını ve eğitim almasını sağlamak, bilinçlendirilmelerine yardımcı olmak hepimizin gelecek nesillere borcudur. Çünkü bilgi ve donanım, bizlerin güçlü olmasını sağlayacağı gibi, daha bilinçli ve farkındalığı yüksek bireyler yetiştirmemize de yardımcı olacaktır. Bu bağlamda tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutlar, daha iyi yarınlar için Kadınların toplumumuzdaki öneminin her daim hatırlanması dilerim.
İsmail Arter,
Belediye Başkanı

FOTOĞRAF GALERİSİ