Gazimağusa Belediyesi
Kent Haberleri - Duyurular               
[2000 YILI] [2001 YILI] [2002 YILI] [2003 YILI] [2004 YILI] [Oca-Mar05] [Nis-Haz05] [Tem-Eyl05] [Ekm-Ara05] [Oca-Mar06] [Nis-Haz06] [Tem-Eyl06] [Ekm-Ara06] [Oca-Mar07] [Nis-Haz07]  [Tem-Eyl07] [Eyl-Ara07] [Oca-Mar08] [Nis-Haz08] [Tem-Eyl08] [Ekm-Ara08] [Oca-Mar09] [Nis-Haz09] [Tem-Eyl09] [Tem-Eyl09] [Eki-Ara09] [Oca-Mar2010] [Nis-Haz2010] [Tem-Eyl2010] [Eki-Ara2010] [Oca-Mar2011] [Nis-Haz2011] [Tem-Eyl 2011] [Eki-Ara 2011] [Oca-Mar 2012] [Oca-Mar 2012] [Nis-Haz 2012] [Tem-Eyl 2012]

 EKİM-ARALIK 2012 <> HABER ARŞİVİ

 

Gazimağusa 2013’ü Yeni Türkü Konseri İle Karşılıyor (26.12..2012)

Gazimağusa bu yıl yine kapsamlı bir organizasyonla yeni yıla coşkulu bir “merhaba” demeye hazırlanıyor. 31 Aralık Pazartesi akşamı Namık Kemal Meydanı’nda Yeni Türkü konseriyle 2013’e muhteşem bir şekilde girecek Gazimağusalılar, meydanı çevreleyen farklı mekanlarda yaşanacak eğlence cümbüşle de eğlenceye doyacak.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni yılı özel bir programla karşılamaya hazırlanan Gazimağusa Belediyesi, Yeni Yıl Festivali kapsamında meydandaki 7 ayrı mekandaki program ve kutlamaları içeren kapsamlı bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Namık Kemal Meydanı’nda kurulacak sahnede DJ Showlarıyla saat başlayacak kutlamalarda, saat 20:30’da Emre Pehlivan konseri yer alacak. Namık Kemal Meydanı’nda 22:30’dan itibaren Yeni Türkü’nün şarkılarıyla eğlenceli dolu saatlerle 2012’yi uğurlayıp 2013’e “Merhaba” diyecek meydan müdavimleri, yeni yıl kutlamalarına meydandaki eğlencelerle devam edecek.

Yeni yılın ilk anlarında hava fişenk gösterileriyle birlikte Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp halkın yeni yılını kutlayacağı bir konuşma yapacak. Yeni yılın ilk dakikalarından itibaren Festival Mekanları olan Bandabuliya, D&B, Es Cafe, Hamam-Inn, Historia, Ginkgo, Monks Inn’de yeni yılın kutlamaları devam edecek.

Dünyada ilk yüz kişi arasında gösterilen DJ’lerden Tim Xavier’in de renk katacağı yeni yıl kutlamalarında, farklı mekanlarda Arda Gündüz, Soydan, MC Evren, Java, Çağrı Akyüz, Namy, Barish Baron, Atesh K, Milad, Scratch gibi Dj’ler sahneye çıkacak. Yılbaşı gecesi, herhangi bir mekandan 30 TL’ye alınacak tek biletle tüm festival mekanlarına girmek mümkün olacak.


Basın Açıklaması: "Gazimağusa Belediyesi KIBTEK'le Hesaplaşmaya Hazırdır" (24.12..2012)

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun yerleşim birimlerinde sokak aydınlatmalarının enerji akımını kesmesi ciddi bir asayiş ve güvenlik sorunu yaratmıştır. Öncelikle bilinmelidir ki, bu soruna yol açan Gazimağusa Belediyesi değildir.

Gazimağusa Belediyesi, 1974 yılından beridir KIB-TEK’ten herhangi bir tahsilat yapmamıştır. Kurumun belediyemize yasa gereği olarak ödemesi gereken kıymet harcı ve yer işgal vergisi hiçbir zaman tahsil edilememiştir. Buna karşılık, sokak aydınlatma ücretleri de yine 1974 yılından beri ödememiştir. Bu sorunun çözülebilmesi için, 2008 yılında dönemin hükümeti bir düzenleme yaparak, (K-II)404-2008 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile uygulamaya koymuştur. Buna göre;

1- Elektrik faturalarındaki “maktu ücret” kalemine 3 kuruşluk ilave yapılmıştır.

2- Yapılan 3 kuruşluk ilave maktu ücret, belediyelerin ve devletin geçmiş borçlarıyla sokak aydınlatma ücretlerine karşılık ayrı bir hesapta toplanacak ve buradan ödenmesi sağlanacaktır.

3- 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren uygulanan bu yöntemle belediyeler de yasal haklarından doğan KIB-TEK’ten alacaklarından feragat edeceklerdi.

4- Yine bu anlaşmaya göre belediyeler sokak aydınlatma sisteminin bakımını, idame ve geliştirilmesini üstlenecekler ve kurumdan herhangi bir katkı talebinde bulunmayacaklardı.

1 Ocak 2008’de uygulamaya giren bu kararla elektrik faturalarına 3’er kuruşluk ilaveler yapılmıştır. Gazimağusa Belediyesi, bu tarihten itibaren bina, işletme, tesis ve benzeri yerlerle su motorlarının tükettiği enerji bedellerini ödeyeceğini taahhüt etmiş ve düzenli olarak ödemeye başlamıştır.

2009’da işbaşına gelen UBP hükümeti, karşılıklı uzlaşıyla varılan bu anlaşmayı bozdu. Bakanlar Kurulu kararını “yasal düzenleme yapılacağı” gerekçesiyle yürürlükten kaldırdı. Şimdi sorulması gereken sorular vardır:

1- Belediyelerin, devletin ve KIB-TEK’in anlaşmasıyla yapılan bu “mahsuplaşma” neden ortadan kaldırıldı?

2- Maktu ücrete yapılan ilaveyle toplanan 3 kuruşlarla ne kadar para toplanmıştır?

3- Kararlaştırıldığı gibi her faturaya yapılan “3 kuruşluk” ilave halen yürürlüktedir. Geçmiş borçlara karşılık tahsil edilen bu parayla ne kadar ödeme yapılmıştır?

4- KIB-TEK, Belediyeler Yasası’nın 94. ve 98. Maddelerinin emrettiği ücret ve harçları ödemeye hazır mıdır?

Tüm bu sorular ortadayken, belediyelerin halktan para toplayan, ama bunu KIB-TEK’e ödemeyen kurumlar olarak gösterilmesi kabul edilemez. KIB-TEK’in alacakları olduğu gibi belediyelerin de alacakları vardır. Belediyeler borçlarını inkar etmedikleri gibi, KIB-TEK de borçlarını inkar edemez.

Yeni Yıla girerken, yurttaşlarımıza Orta Çağ karanlığı yaşatan KIB-TEK yönetim kurulu ve hükümet sorumluluktan kaçarak, yaşanan sıkıntının sorumlusu olarak KIB-TEK çalışanlarıyla belediyeleri göstermektedir. UBP hükümeti 2008’de yapılan düzenlemeyi bozmasa ya da yerine geçecek bir çalışma yapsaydı bugün bu sorun konuşulmayacaktı. Dahası KIB-TEK’in mali darboğaza sürüklenmesinin önüne geçilecekti. İşte bu konu bile, hükümetin KIB-TEK’e bilerek ve isteyerek zarar verdiğinin kanıtıdır.

Gazimağusa Belediyesi’nin hiçbir borcunun olmadığını ve yükümlülüklerine bütünüyle sadık olduğunu Kıbrıs Türk kamuoyu ve Gazimağusalılar çok iyi bilmektedir. Ortada hem alacağımızın, hem de vereceğimizin olduğu bir durum vardır. Ancak bunun “Gazimağusa Belediyesi borçludur” olarak yansıtılması haksız ve kabul edilmezdir.

KIB-TEK Yönetim Kurulu’na açık çağrımızdır: Gazimağusa Belediyesi’nin KIB-TEK’ten alacakları hesaplanmıştır. Siz de bizden alacaklarınızı hazırlayınız. Tahsil ettiğiniz 3 kuruşluk maktu ücretlerin size olan borçlarımızın ne kadarının ödenmesinde kullanıldığını da belirtmeyi unutmayınız. Sonra bir araya gelelim ve hesaplaşalım. Bu hesaplaşmanın ardından, eğer kalmışsa, Gazimağusa Belediyesi KIB-TEK’e karşı yükümlülüğünü yerine getirecek güçtedir.

Kamuoyuna Saygılarımla

Oktay KAYALP
Belediye Başkanı


Gazimağusa Belediyesi’nde 13. Maaşlar Ödendi (24.12..2012)

Gazimağusa Belediyesi’nde çalışanların 13. maaşları ödendi. Ülkemizde 13. maaşların Aralık ayı içinde ödenmesinin yasal zorunluluk olmasını dikkate alan Gazimağusa Belediyesi, çalışanların 13. maaşlarını 24 Aralık Pazartesi günü itibarıyla hesaplarına yatırdı.

Yıl sonuna yaklaşılmasına rağmen kamuda maaş ve 13. maaşların ne zaman ödeneceği tartışmasının devam ettiği ülkemizde, toplam 287 çalışanının sendikal haklarına saygı gösteren bir karar alan Gazimağusa Belediyesi, yeni yıl öncesinde devlet katkı payının son diliminin kendisine ödenmesini beklemeden toplam 915,493TL’lik ödeme yaptı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp konuyla ilgili olarak, kamuda maaş ve 13. maaşlar konusunda belirsizlik yaşandığına işaret ederek, bunun hem piyasada, hem de çalışanlarda tedirginlik yarattığına dikkat çekti. Kendilerinin çalışanlarına karşı yükümlülüklerini yerine getirmede son derece hassas olduklarını belirten Kayalp, iş verimliliğini çalışanların memnuniyetiyle sağlamaya her zaman önem verdiklerinin altını çizdi. Bunun yanında, dolaylı da olsa, Gazimağusa esnafına da belli bir katkıda bulunmayı düşünerek hareket ettiklerini söyleyen Oktay Kayalp, ekonominin ancak bu şekilde canlanabileceğine vurgu yaptı. Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin doğru ve sağlıklı planlamayla güçlü bir mali yapıya sahip olduğunu belirterek, Gazimağusalılar’a kaliteli yatırım ve hizmetler sunarken, aynı zamanda belediye personelinin yaşam kalitesinin korunmasına özen gösterdiklerini sözlerine ekledi.


CTP'li 8 başkandan sert çıkış: Hükümet aklını başına al (20.12..2012)

  • CTP-BG’li 8 belediye başkanı, UBP’li Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında alınan, belediyelerin katkı payının azaltılması ile ilgili kararını sert bir dille eleştirdi. Aldığı bu kararla tarihe geçen UBP Hükümeti’ne çağrıda bulunan başkanlar, yeni katsayı ve formülün, hükümetin partizanlıkta sınır tanımadığının açık kanıtı olduğunu belirtti ve uyarılarda bulundu.

Ulusal Birlik Partisi Hükümeti, ülkemizde bir ilke imza atarak yerel yönetimlere devletten aktarılan katkıyı azaltma kararı alarak tarihe geçti. Dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu’nda görüşülen ve karara bağlanan yeni katsayı ve formül, hükümetin partizanlıkta sınır tanımadığının açık bir kanıtıdır.

Hükümet kararına göre, belediyelere devletten aktarılan katkı teorik olarak %8,5’ten %9’a çıkarılmıştır. Artış gibi gösterilen bu oran aslında UBP’li belediyelere bizlerden kesilerek aktarılacak kaynağı işaret etmektedir. Yeni modele göre tüm belediyeler standart olarak devletten %8,25 katkı alacak, %0,5’lik kısım yerel yönetim reformunda kendine ilave bağlanan köylerin nüfuslarına göre ve nüfusu 5000’in altındaki belediyeler arasında taksim edilecektir. Kalan %0,25’lik kısım ise belediyelerin yüzölçümleri dikkate alınarak dağıtılacaktır. Böylesi karmaşık ve anlamsız bir formülün özeti ise UBP’li olanlar başta olmak üzere, CTP’li Belediye Başkanları tarafından yönetilen belediyeler dışında kalanlara kaynak aktarmaktır.

Hükümetin tam bir partizanlık örneği olan ve düşmanca bir tavırla hazırladığı yeni katkı modeline göre, KKTC genelindeki belediyelerin başkanlarının partilerine göre devletten alacakları ek katkı aşağıdaki gibi olacaktır.

Parti

Nüfus %

Devlet Katkısı %

UBP

49,3

58,2

CTP

43,1

24,7

DP

4,6

13,7

Bağımsız

3

3,5

Tablodan da çok net olarak görülebildiği gibi ortada çok çarpıcı bir adaletsizlik vardır. Bu devlet eliyle işlenen bir cinayettir.

Kuzey Kıbrıs kamuoyunun çok iyi bildiği gibi, ülkemizde CTP’li belediye başkanlarının yönettiği belediyelerin mali ve idari sorunu yoktur. Başta UBP’liler olmak üzere, diğer bütün belediyelerde ise çok ciddi mali ve idari sorunlar vardır ve bu yerleşim yerlerinde yaşayan yurttaşlarımız çok ciddi mağduriyetler yaşamaktadır. Hükümet büyük bir hoyratlıkla “artış” gibi göstermeye çalıştığı yeni formülüyle beceriksiz ve iş bilmez belediye başkanlarına koltuk değneği olmaya çalışmaktadır. Bizleri ise, iyi ve başarılı bir yönetimle halkımızın refahına katkıda bulunduğumuz için acımasızca cezalandırmaktadır.

 

BELEDİYE

NÜFUS

TOPLAM

ARTAN RAKAM

FARK

   

2011 Sayımı

8.50% 0.50 %

8,25% 0,5% 0,25%

 

1

Lefkoşa

61378

31.112.021,63

30.342.692,72   

- 769.328,91

2

Gazimağusa

40920

20.367.468,70

19.880.308,99   

-487.159,71

3

Girne

33262

16.871.716,37

 16.470.699,02   

- 401.017,35

4

Güzelyurt

18946

10.022.868,46

10.109.070,26   

86.201,80

5

Gönyeli

17277

8.603.039,93

8.391.805,52   

- 211.234,41

6

Lapta

12118

6.656.738,65

6.818.243,29   

161.504,64

7

Değirmenlik

11895

6.514.463,06

 6.663.778,45   

149.315,39

8

Lefke

11091

5.823.562,96

5.813.416,33   

- 10.146,63

9

Dikmen

9120

4.942.110,78

5.009.678,51   

67.567,73

10

İskele

7927

4.290.936,53

4.469.906,55   

178.970,02

11

Yeniboğaziçi

6618

3.500.817,90

3.568.897,39   

68.079,49

12

Alsancak

6597

3.328.141,88

3.260.075,95   

- 68.065,93

13

Çatalköy

5652

2.807.692,11

2.779.178,92   

- 28.513,19

14

Yenierenköy

5627

3.185.530,44

3.333.740,60   

148.210,16

15

Beyarmudu

4604

2.743.113,39

2.841.905,94   

98.792,55

16

Alayköy

3884

2.314.129,54

 2.374.524,89   

60.395,35

17

Mehmetçik

3729

2.221.778,85

2.310.184,55   

88.405,70

18

Paşaköy

3561

2.121.682,62

2.180.360,77   

58.678,15

19

İnönü

2927

1.743.938,51

1.789.995,93   

46.057,42

20

Büyükkonuk

2860

1.704.019,18

 1.843.740,06   

139.720,88

21

Akdoğan

2471

1.472.248,74

1.487.637,33   

15.388,59

22

Serdarlı

2411

1.436.500,08

1.527.427,86   

90.927,78

23

Vadili

2390

1.423.988,05

1.443.134,68   

19.146,63

24

Geçitkale

2380

1.418.029,95

1.563.476,63   

145.446,68

25

Dipkarpaz

2349

1.399.559,81

1.587.939,84   

188.380,03

26

Esentepe

2414

1.438.287,52

1.517.585,89   

79.298,37

27

Tatlısu

1459

869.288,11

947.092,19   

77.804,08

28

Akıncılar

390

232.366,25

239.540,97   

7.174,72

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hükümet, yaratmaya çalıştığı garabetle, Avrupa Birliği Kriterlerine uyumu hedeflediğini söyleyerek aslında tam bir softa şaşırtması yapmaktadır. Bizlerin Avrupa Birliği ile ilişkilerimizi vatana ihanetle eş tutan bu anlayışın bugün yaratmaya çalıştığı adaletsizliğe kılıf olarak AB ile uyumu seçmesi de son derece şaşırtıcıdır. Hükümet çok iyi bilmelidir ki yerleşim birimlerinin ülke ekonomisine katkısı, belediyelerin hizmet üretme kapasitesi, tahsilat ve gelir yaratma becerisi gibi faktörler devlet katkısında birer kriter olarak değerlendirilmektedir. Bugün yapılansa, tahsilat yapmayan, popülist istihdam yaparak belediyesini batıran belediye başkanlarına arka çıkmaktan başka bir şey değildir.

Hükümetin belediyelerin devletten alacağı katkıyı belirleyen değişikliği bütçenin onaylanmasından sonra gündeme getirmesi de yine art niyetli olunduğunun göstergesidir. Belediyelerin bütün bütçe hazırlığı eski sisteme göre yapılmışken hükümetin buna müdahale etmesi kabul edilemez. Kaldı ki belediyelerin yüz ölçümünün de katkı kriteri haline getirilmesi insanlarımızın değil de ova ve tarlaların da devletten katkı almasına zemin yaratılması demektir. Bu bile hükümetin insan odağının ne kadar uzağında olduğunun kanıtıdır.

CTP’nin hükümet ortağı olduğu dönemde gerçekleşen yerel yönetim reformu nedeniyle kendine ilave yerleşim birimleri bağlanan belediyelere ek kaynak sağlandığı ve nüfuslarına göre dağıtıldığını hatırlatmakta fayda görmekteyiz. Bu UBP ile CTP arasındaki farkın net olarak görülmesi için yeter de artar bile aslında. Yine 2006 yılında yapılan nüfus sayımının De Jure sonuçlarına itiraz ederek mağdur olduğu konusunda yaygara yapan belediye başkanlarına 2011 yılında UBP Hükümeti tarafından yapılan sayımın da aynı kriterlere göre yapıldığını ve sonuçlarının açıklandığını da hatırlatmak gerekmektedir.

Bizim talebimiz çok açık ve nettir. Öncelikle Belediyeler Birliği Genel kurulunda alınan “devlet katkısı  olmalıdır” görüşü derhal yaşama geçirilmelidir. Bunun %9’u tüm belediyelere eşit, kalan %1’lik kısım da yerel yönetim reformu kapsamında kırsal yerleşim yerleri bağlanan belediyelerin, ilave nüfus yükleri dikkate alınarak, yine eşit olarak paylaştırılmalıdır.

Bugün, Belediyeler Birliği Genel Kurulu’nun derhal toplantıya çağrılarak konuyu değerlendirmesi ve ortak bir tutum belirlemesi kaçınılmazdır. Bu 28 belediyenin ortak kararına saygı duyulup duyulmadığının da bir göstergesi olacaktır. Bunun yapılmaması halinde CTP’li Belediye Başkanları olarak Belediyeler Birliği’ndeki pozisyonumuzu gözden geçireceğimiz ve Yürütme Kurulu toplantılarını boykot edeceğimiz net olarak bilinmelidir.

Hükümet, yaratmaya çalıştığı altüstlük için istediği kılıfı uydurmaya çalışsın. Bunun adı adaletsizlik ve partizanlıktır. Bu girişim Anayasa’nın “eşitlik ilkesi” ile de çelişmektedir. Çünkü bu yaklaşımla bazı yerleşim birimlerinde yaşayanlar diğerlerinden daha değerli sayılmaktadır. Biz bu hoyratlığa geçit vermemekte ve ülkemizdeki yerel yönetim sistemini hasara uğratmama konusunda son derece kararlıyız. Hükümet aklını başına almalı ve bizi sokağa çıkmak zorunda bırakmamalıdır. Karşılaşacağımız herhangi bir bizi yok sayan tavır karşısında tepkimizin sınırsız olacağının bilinmesinde fayda vardır.

 

Oktay Kayalp

 

Sümer Aygın

 

Ahmet Benli

 

Osman Işısal

Gazimağusa Belediye Başkanı

 

Girne
Belediye Başkanı

 

Gönyeli
Belediye Başkanı

 

Değirmenlik
Belediye Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

YükselÇelebi

 

Cemal Biren

 

Hulusi Manisoy

 

Hasan Barbaros

Dikmen Belediye Başkanı

 

Yeniboğaziçi
Belediye Başkanı

 

Alayköy
Belediye Başkanı

 

Akıncılar
Belediye Başkanı


Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun Gönül Nağmeleri Yükseldi (19.12..2012)

  • Mağusa’nın kültür-sanat başkenti ünvanına yaraşır Kültür Merkezi’nde Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun Gönül Nağmeleri Yükseldi

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu 15. yılında “Gönül Nağmeleri Konseri” ile Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nin muhteşem atmosferinde dün akşam sevenleriyle buluştu. Özel eserlerinin yer aldığı reperturında karma bestecilerden ve farklı makamlardan şarkılar seslendiren Gazimağusa Beledisiyesi Türk Müziği Korosu, 850 kişilik dev salonu dolduran Türk müziği sevenler tarafından yine ayakta alkışlandı.

Gazimağusa’nın kültür-sanat başkenti ünvanını pekiştiren Kültür ve Kongre Merkezi’nde belediyenin ilk sanatsal etkinliği olma özelliği taşıyan koro konseri, Gazimağusa’da yapılacak kültür-sanat etkinliklerinin de başlangıcını yapmış oldu.

Şef Adil Sönmez yönetiminde, 4 TRT sanatçısının da yer aldığı 12 müzisyenle birlikte 60 kişiden oluşan Türk Müziği Korosu, Hicaz, Uşak, Kürdili Hicazkar, Muhayyer Kürdi, ve Nihavend makamlarından eserler seslendirdi.

Konserin açılışında bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, koronun yıllardır hem Türk Müziğini sevdirmek hem de yeni üretimleri teşvik etmek amacıyla faaliyetlerini sürdürdüğünü ve ülkede kendi alanında marka olduğunu ifade ederek koronun bugünlere gelmesinde büyük başarısı olan şef Adil Sönmez başta olmak üzere, geçmişten bugüne katkı koyan tüm şeflere, eğitmenlere, koro üyelerine ve Türkiye’den gelerek her etkinlikte koroyla birlikte olan sanatçılara teşekkür etti. Gazimağusa Belediyesi ile DAÜ ortaklığında Türkiye Cumhuriyeti’nin finansmanıyla uzun bir süreç sonunda hayata geçen Kültür-Merkezi’nin Güney Kıbrıs dahil ülkemizde bir örneğinin olmadığını ifade eden Kayalp, merkeze evrilen emeğin karşılığının alınacağını, burada dünyanın önemli etkinliklerini izleyeceklerini söyledi. Kayalp, merkezi kentin kültür sanat başkenti olmanın mihenk taşı olarak gelecek kuşaklara miras bırakacak olmalarından duyduğu mutluluğu da ifade etti.


Gazimağusa Belediyesi Çiçek Dağıtımına Başlıyor (19.12..2012)

Gazimağusa Belediyesi, Park ve Bahçeler Birimi bünyesindeki seralarda yetiştirdiği bir çok farklı türdeki mevsimlik çiçek fidesini yarından itibaren(20 aralık Perşembe) halka ücretsiz olarak dağıtmaya başlıyor. Gazimağusa Belediyesi ana binasında tam gün mesainin olduğu yarın 08:30- 13:00 ile 14:00-16:00 saatleri arasında, haftanın diğer günleri ise 08:30 ile 15:00 saatleri arasında yapılacak çiçek fidesi dağıtımında Gazimağusalılar evlerini ya da iş yerlerini süsleyecek çiçek fidelerini alabilecekler.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen etkinlikte belediyeyi ziyaret ederek faturalarını ödeyen abonelere Karagöz, Süs Lahanası, şapboy, Fesleğen gibi çiçek fidesi türlerinin dağtımı stoklar el verdiğince devam edecek. Gazimağusa Belediyesi, kent genelindeki yeşillendirme çalışmalarını çiçek dağıtım etkinliği ile vatandaşların işbirliğinde sürdürüyor.

Kayalp: “Yurttaşla işbirliğinde rengarenk bir kent ortaya çıkacak”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, her yılın belli dönemlerinde gerçekleştirilen etkinlikte kentte rutin olarak sürdürülen yeşillendirme ve çiçeklendirme çalışmalarında vatandaşlarla işbirliği yaptıklarını belirtti. Gazimağusa’nın yeşillendiği mevsim olan kış aylarında kentin ana arterleri, sokakları ve çemberlerine ekilen pek çok türdeki çiçeklerle Gazimağusa’nın rengarenk bir görünüme kavuşacağını söyledi.


"Gönül Nağmeleri Konseri" Bu Akşam Yapılıyor (18.12..2012)

  • Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun “Gönül Nağmeleri Konseri” Bu Akşam Yapılıyor

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun 15. yılında sevenleriyle buluşacağı “Gönül Nağmeleri Konseri” 18 Aralık Salı akşamı saat 20:00’da Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılıyor. Türk Müziği Korosu, özel eserlerinin yer alacağı konserinde karma bestecilerden ve farklı makamlardan şarkılar seslendirilecek.

Şef Adil Sönmez yönetiminde çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediye Türk Müziği Korosu, Hicaz, Uşak, Kürdili Hicazkar, Muhayyer Kürdi, ve Nihavend makamlarından oluşacak eserleri seslendirecek. Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 12’si müzisyen olmak üzere 60 kişiden oluşuyor.


Tarihi Eserlere Temizlik Çalışması  (13.12..2012)

Kent genelindeki tarihi mirasın korunması için düzenli olarak çalışmalarına devam eden Gazimağusa Belediyesi, suriçindeki eski eserleri temizliyor. Tarihi yerlere daha fazla ilgi gösterilmesi konusunda duyarlılık oluşturulması için görev üstlenmeye devam eden Gazimağusa Belediyesi, Temizlik Birimi’nin düzenli olarak yaptığı çalışmalarla tarihi surlariçinde çevre düzenlemesi ve ot temizliği yapıyor.

Önemli sayıda tarihi eseri bünyesinde barındırması nedeniyle turizm potansiyeli açısından büyük önem taşıyan Mağusa surlariçine gerekli önemin verilmesi için büyük çaba ortaya koyan Gazimağusa Belediyesi, düzenli çalışmalarıyla tarihi yerlerde çevre düzenlemesi ve temizlik faaliyetleri yürütürken, ihtiyaç duyulan noktalarda tamiratlar da yaparak tarihi mirası özgün şekliyle korumayı amaçlıyor.

Kayalp: “Eski eserlerin korunması için görev üstlenmeye devam edeceğiz”

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kente özgün tarihi kimliğin oluşmasında en başta gelen konunun tarihi miras konusu olduğunu, belediyenin yetki alanı dışında kalmasına rağmen eski eserlerin korunması için her zaman görev üstlendiklerini söyledi.

Devletin ilgili kurumlarının tarihi eserlere sahip çıkmasının yolunun planlı ve bilimsel çalışmadan geçtiğine, konunun turizm yönüyle birlikte kapsamlı projelerle ele alınması gerektiğine işaret eden Kayalp, tarihi değerlere sahip çıkılması için sürekli olarak hassasiyet yaratma çabasında olduklarını, belediyenin tarihi eserler için gerekli olan temizliği yapmaya devam ettiğini belirtti.

Kayalp, Gazimağusa’nın rekabet üstü değeri olan tarihi yerlerin korunması ve geliştirilmesinin son derece önemli olduğunu, özgün tarihi kimliği ile dünyanın ender noktalarından biri olan Gazimağusa’nın turizmden hak ettiği payı alabilmesi için uğraş verdiklerini kaydetti.


Gazimağusa’nın Suyu Temiz  (9.12..2012)

Gazimağusa Belediyesi, düzenli sağlık kontrolleri çerçevesinde kent şebekesinin farklı noktalarından alınan kullanım suyuna yaptırdığı tahliller sonucunda Gazimağusa’da halka sunulan suyun temiz olduğunu raporlarla ortaya koydu. Suda güvenliğin sürekli kılınması için kalite kontrol faaliyetlerini aralıksız olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi, Sağlık Birimi ekipleri tarafından düzenli olarak kentin farklı bölgelerinden aldığı su örneklerini Devlet Laboratuarı’nda kontrol ettiriyor. Bu çerçevede geçtiğimiz hafta kent şebekesinden alınan su numunelerini tahlil ettiren Sağlık Birimi, halka arz edilen kullanım suyunun kullanıma elverişli olduğunu bir kez daha raporlarla ortaya koydu.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, halk sağlığının güvence altında bulundurulmasının belediyelerin öncelikli görevleri arasında yer aldığını sürekli tekrarladıklarını ve bu konudaki hizmetlerini aralıksız sürdürdüklerini söyledi. Gazimağusa’nın özellikle şebeke suyunda bugüne kadar sağlığı tehdit edebilecek herhangi bir sakıncalı duruma rastlanmadığının altını çizen Oktay Kayalp, su kalitesinin korunması ve artırılması yönünde uğraşlarının bundan sonra da aynı hassasiyette devam edeceğini bildirdi.

Kullanım suyunun halk sağlığı bakımından uygunluğunu temin etmek için yoğun bir uğraş veren Gazimağusa Belediyesi şebeke suyunu mikrobiyolojik kontrolden geçirdi. 21 Kasım 2012 tarihinde şebeke suyu örnekleri alınarak tahlili yapılan ve hiçbir olumsuzluğa rastlanmadığı devlet Laboratuarı’nın raporuyla belgelenen bölgeler aşağıdaki gibidir:

1. Ana depo çıkışı (Arıtma Güzelyurt karışık),
2. Ana Depo Giriş (Güzelyurt’tan gelen hat)
3. Deniz Suyu Arıtma Tesisi,
4. Karakol Bölgesi,
5. Suriçi,
6. Belça Bölgesi

TAHLİL SONUÇLARI RAPORU


Gazimağusa Belediyesi 2013-2015 bölgesel stratejik gelişim planı açıklandı (3.12..2012-TAK)

Gazimağusa Belediye başkanı Oktay Kayalp bugün Merit Otel'de STRATEJİK GELİŞİM PLANI ile ilgili basın toplantısı düzenledi. 03 Aralık 2012 Pazartesi 15:48 Gazimağusa Belediyesi ile Management Center işbirliğinde Gazimağusa için hazırlanan, 2013-2015 yıllarını kapsayan Bölgesel Stratejik Gelişim Planı kamuoyuna açıklandı. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, “Daha çağdaş bir Gazimağusa’dan ve daha güçlü bir Gazimağusa Belediyesi’nden söz edeceğimizin şimdiden sözünü veriyoruz” dedi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bazı belediye meclis üyeleri ve Management Center yetkililerinin katılımıyla Lefkoşa Merit Otel’de düzenlenen basın toplantısında, Gazimağusa Belediyesi 2013-2015 Bölgesel Stratejik Gelişim Planı hakkında ayrıntılı bilgiler verildi, ayrıca Gazimağusa kentinin tanıtımını öngören 2 CD de basına dağıtıldı.

Management Center Direktörü Bülent Kanol toplantının başında Gazimağusa Belediyesi 2013-2015 Bölgesel Stratejik Gelişim Planı’nın hazırlanması süreciyle ilgili bilgiler aktardı. Ardından ise Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, planın detayları ve belediyenin vizyonu konusunda değerlendirmelerde bulundu.

KANOL
Management Center Direktörü Bülent Kanol yaptığı konuşmada, Stratejik Gelişim Planlarının önemine işaret ederek “Gelişim planları çağdaş ülkelerde belediyenin olmazsa olmazıdır” dedi.

Gazimağusa’da önümüzdeki 3 yılın haritasının belediye yönetimi, belediye çalışanları ve halkın katılımıyla hazırlandığına işaret eden Kanol, bu çerçevede Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve tüm yöneticilerini kutlamak istediğini söyledi.

Çalışmanın başlangıcında 600 kişi ile “belediyenin hizmetleri ve belediyeden beklentilerini” içeren bir anket gerçekleştirdiklerini ifade eden Kanol, bu anket sonucunda ortaya çıkan 7 tane başlık çerçevesinde organize olarak planın hazırlandığını belirtti.

OKTAY KAYALP
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ise, göreve geldikleri 1994’ten 2000 yılına kadar belediyenin geriye dönük borçlarını kapatarak, mali ve idari olarak kendi ayakları üzerinde duran bir belediye yarattıklarını söyledi.

2000’den sonra atılım dönemine girdiklerini ve bir çok ilklere imza atarak bir çok belediyeye örnek olduklarını vurgulayan Kayalp, 1994 yılında %106 olan personel gelirlerini aşağıya çekerek 7 yıldır %50’nin altında tutmayı başardıklarını söyledi.

Kayalp göreve geldikleri dönemde %3’lerde olan yatırın oranını ise % 30’lara çekerek bu alanda da ciddi bir atılım gerçekleştirdiklerini vurguladı. Kayalp Avrupa Birliği ve TC’den aldıkları yardımlarla yaptıkları yatırımların bunlara dahil olmadığını söyledi.

TOPLAM 287 PERSONEL
“Daha çok yatırım, daha çok tesis ve daha mutlu bir yaşamı bizler Gazimağusa Belediyesi’nin gerçekleştirmek zorunda olduğu yükümlülük olarak görüyoruz. Bunun yerine gelebilmesi için sarsılmaz bir mali disiplin şarttır. Hem gelirlerin, hem de giderlerin gerçekçi bir yaklaşımla kontrol edilmesi olmazsa olmazdır” diyen Kayalp, yasal olarak Gazimağusa Belediyesi’nde istihdam edilebilecek personel sayısı 700 dolayında olmasına karşın şu anda 59 kadrolu memur ve 228 kadrolu işçi olmak üzere toplam 287 personelle çalışmalarını başarıyla yürütmekte olduklarının altını çizdi.

“3 YILLIK VİZYONUMUZU AÇIKLIYORUZ”
Yıllık çalışma programlarını, olanakları seferber ederek eksiksiz olarak uygulayabilmek için azami gayret sarf ederken, dinamik bir kurum olan Gazimağusa Belediyesi olarak, çalışmalarını günün gerektirdiği koşullara uyarlayarak kesintisiz olarak sürdürmekte olduklarını anlatan Kayalp, “Sürekli gelişen Gazimağusa’nın gereksinimlerini göz önünde bulundurarak, bütçe olanaklarımızı verimli kullanmakta ve halkımızın yaşam kalitesini artıran çalışmalarımızı peş peşe yaşama geçirmekteyiz. Bugün ilk kez, çok daha farklı bir yaklaşımla, Gazimağusa için hazırladığımız Stratejik Gelişim Planı ile kamuoyuna yine taahhütte bulunuyoruz. Ancak, bu kez, bir yıllık bir program değil, çok daha bütünlüklü ve 2013,2014 ve 2015 yıllarını kapsayan üç yıllık bir planla geleceğe dair Vizyonumuzu açıklıyoruz” dedi.

“EN BÜYÜK İTİCİ GÜCÜMÜZ OLACAKTIR”
Uzun ama son derece yaratıcı ve keyifli bir çalışmanın ürünü olarak hazırladıklarını Gazimağusa Belediyesi Stratejik Gelişim Planı’nın kentte yaşayan bütün kesimlerin katılımıyla hazırlandığını; sivil toplum örgütlerinden temsilciler yanında bireylerin ve hatta Gazimağusa nüfusunun %30’undan fazlasını oluşturan öğrencilerin de katılım gösterdiği çalışma sonucunda, yeni bir vizyon oluşturduklarını vurgulayan Kayalp, “Bu vizyon, Gazimağusa Belediyesi’nin bundan sonraki bütün etkinliklerinde temel yol göstericimiz olarak hep önümüzde duracak. Ele alacağımız her konuyu Planlı gelişen, altyapı gereksinimleri giderilmiş, sosyal belediyeciliği kendine rehber edinmiş ve katılımcılığa açık bir belediyenin hizmet verdiği, bölgesi ve deniziyle bütünleşmiş bir kent yaratma hedefine biraz daha yaklaşmak için sonuçlandıracağız. Bu vizyonun bütün Gazimağusalılar tarafından benimsenmesi, hedeflediğimiz noktaya ulaşmada en büyük itici gücümüz olacaktır” şeklinde konuştu.

Çağdaş yerel yönetim stratejilerinden ve standartlarından yararlanarak yıllardır yürüttükleri çalışmalarında, Gazimağusa’yı geleceğe taşıyacak projeler ve günlük yaşamı sürekli kolaylaştıracak önlemler üzerinde durmakta olduklarına da işaret eden Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp, bir yandan kenti dünyaya açacak girişimlerde bulunurken, bir yandan da elde ettikleri dış yardımlarla çok büyük altyapı projelerine imza atarak, Gazimağusa’yı dünya standartlarına biraz daha yaklaştırmakta olduklarına dikkati çekti.

“ÜLKEMİZİN EN GÜVENLİ BELEDİYESİ”
“Gazimağusa Belediyesi, çok uzun yıllardır ülkemizin en güvenli belediyesi durumundadır. Doğru planlama ve akılcı yönetim nedeniyle hem çalışanlarımıza, hem de mal ve hizmet alımı yaptığımız çözüm ortaklarımıza karşı mali ya da idari herhangi bir yükümlülüğümüzde en küçük bir gecikme dahi yoktur. Takvime bağlı günlük cari giderlerimiz ve devam eden proje yatırımlarımız dışında hiçbir borcumuz yoktur” diyen Kayalp, “Devlete karşı yükümlülüklerimiz günü gününe yerine getirilmektedir. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na karşı olan mali yükümlülüğümüzü de yine karşılıklı mutabık kaldığımız plan doğrultusunda eksiksiz yerine getirmekteyiz” şeklinde konuştu.

AB VE TÜRKİYE’DEN SAĞLANAN KATKILAR
Avrupa Birliği’nden ve Türkiye Cumhuriyeti’nden sağladıkları katkılarla da önemli projelere imza atmakta olduklarını, bu çerçevede Gazimağusa’nın içme suyu şebekesinin tamamı yenilenerek dünyanın gelişmiş ülkelerinde bulunan standarda ulaştığını ifade eden Kayalp, sözlerini şöyle sürdürdü:

“100 yılın projesi olarak nitelediğimiz kanalizasyon projemiz, bazı beklenen sıkıntılar yaşamasına karşın adım adım ilerlemektedir. Altyapı projelerimiz yanında sosyal projelerimiz, çevre ve üst yapıya dair projelerimiz ve Gazimağusa Belediyesi’nin iç organizasyonunu yeniden düzenleyecek çalışmalarımız son derece olumlu sonuçlar doğurarak devam etmektedir. Gazimağusa Belediyesi çok yakın bir gelecekte ISO Kalite Yönetim Sistemine dahil olarak yoluna devam edecektir.”

“GAZİMAĞUSA AMİRAL GEMİSİ”
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinde Gazimağusa Belediyesi’nin yerel yönetimlerde artık “trend belirleyici” olarak değer bulmakta olduğunu, Gazimağusa Belediyesi’nin başarılı yönetim örnekleri arasında ilk sıralarda gösterilmekte olduğunu da vurgulayan Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin yerel yönetimlerde “Amiral Gemisi” görevi yapmakta olduğunu kaydetti.

Kayalp, “Bu niteliklerin kazanılmasında benimle birlikte görev yapan Gazimağusa Belediyesi’nin her düzeydeki çalışanının çok büyük emeği vardır. Ancak 1994 yılından beridir birlikte görev yaptığım ve Gazimağusa’nın bir dönemine imzamızı attığımız Belediye Meclis üyelerinin de çok değerli katkıları vardır. Fakat yarattığımız değerin esas sahibi yıllardır Gazimağusa Belediyesi’ne sahip çıkan, desteğini esirgemeyen ve bizlere güvenerek kentini emanet eden Gazimağusalılardır” dedi.

“DAHA ÇAĞDAŞ BİR GAZİMAĞUSA DAHA GÜÇLÜ BİR GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ”
“Yerel hizmetlerin sadece çöp toplamak, su akıtmak ve haşere ile mücadeleden ibaret olmadığı bugün artık genel kabul görmektedir. Ancak anlayışın bugünkü gibi olmasını sağlayan pek çok farklı hizmet alanının öncülüğünü hep Gazimağusa Belediyesi yapmıştır” diyen Kayalp, kendileri öncülüğünde ilk kez düzenlenen ve zaman zaman da biraz da hayretle karşılanan pek çok etkinliğin bugün belediyeler için “olmazsa olmaz” halini aldığına işaret etti.

Bu durumun Gazimağusa Belediyesi’ni “öncü” bir kurum haline getirdiğini ve kendilerini fazlasıyla gururlandırmakta olduğunu vurgulayan Kayalp konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bu gururu, dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde ve Türkiye’de bugün artık zorunlu hale gelmiş bulunan stratejik plan ile daha da büyütmek için ilk adımı attık. Basınımızın ve halkımızın hem katılımına, hem de denetimine açık olan bu süreçte, bizler yine zaman zaman ara değerlendirmelerle karşınızda olacağız. Ama her karşılaşmamızda, daha çağdaş bir Gazimağusa’dan ve daha güçlü bir Gazimağusa Belediyesi’nden söz edeceğimizin şimdiden sözünü veriyoruz.”

SORULAR
Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, öncelikli hedeflerinin planı gelişmeyi sürdüren ve denizle buluşmayı öngören bir Gazimağusa olduğunu söyledi.

Turizmden daha fazla pay alabilmek için, çok zengin olan Gazimağusa’daki kültürel varlıkların restore ederek turizme kazandırmayı amaçladıklarını belirten Kayalp, 16 kilometrelik deniz kıyısı bulunmasına karşın şu anda denize girilebilecek bin 700 metrelik bir alan bulunduğunu, bunu geliştirmek için ilgili makamlarla görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

Kayalp “Yerel yönetim, liderliğinden merkezi yönetim liderliğine geçme” gibi bir düşüncesi olup olmadığına ilişkin bir soruya karşılık ise, 50’li yaşların enerji ile tecrübenin bütünleştiği yaşlar olduğunu, kendisinin de enerji ve birikimini bir süre daha yerel yönetimlerin gelişmesi için harcamayı düşündüğünü vurguladı.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile ilgili soruları da yanıtlayan Kayalp, LTB’nin bu duruma geleceğini 14 ay önce söylediğini ifade etti.

LTB’nin önlem almadan bugünkü şekliyle yürütülmesinin mümkün olmadığını da kaydeden Kayalp, “Ama Lefkoşa Türk Belediyesi doğru bir yönetim ve ekonomik düzenlemeyle yüzdürülebilir ve yönetilebilir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“LTB’nin başında siz olsaydınız ne yapardınız?” şeklindeki bir soruya karşılık Kayalp, “Lefkoşa Türk Belediyesi’nde ipler artık çok gerildi. Ben o noktada olsam istifa ederdim. Ben o duruma düşmemek için çok acı çektim ama belediyeyi 6 yılda kendi ayakları üzerinde duran bir hale getirdim” dedi.

Kayalp, LTB’ye benzer konumda başka belediyeler bulunduğuna da dikkati çekerek “İnşallah onlar da bu noktaya gelmez” ifadesini kullandı.

 


Kızılyürek: “Anastasiades’in İmzaladığı Protokol Federasyon Karşıtı Partilerin Politikalarını İçeriyor” (28.11.2012

Gazimağusa Belediyesi’nin Kıbrıs Rum Toplumu’nda Şubat 2013’te yapılacak Rum Başkanlık Seçimleri’ni Kıbrıs Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek’i konuk ederek irdelediği “Mağusa Söyleşileri” dün akşam yapıldı. "Kıbrıs Rum Toplumu’nda 2013 seçimleri" konulu söyleşide Kıbrıs Rum siyasi yapısıyla ilgili geniş bilgi veren Kızılyürek, Kıbrıs Rum Başkanlık seçimlerini yüzde 37’lik oy oranıyla kazanma ihtimali en yüksek olan DİSİ Genel Başkanı Nikos Anastasiades’in, Diko ile işbirliği protokolü imzaladığını, bu prtokolün federasyon karşıtı olan Diko, Edek, AB Partisi ve Çevreviler Hareketi’nin görüşlerini içeren bir protokol olduğunu kaydetti.

Kızılyürek, 2013 Rum Başkanlık Seçimleri’nin Kıbrıs sorununun en az konuşulduğu bir seçim olması açısından bir ilk olduğunu, önemli bir ekonomik krizin yaşandığı güneyde bütün dikkatlerin bu konuya yöneldiğini söyledi.

Kızılyürek, seçimlerde AKEL’in adayı referandumda evet oyu kullanan Stavros Malas, hem Edek Partisinin desteklediği hem başpiskoposun desteğini alan Yorgos Lillikas ve DİSİ Partisi’nin adayı Nikos Anastasiadis olmak üzere 3 adayın yarıştığını söyledi. Kızılyürek, Rum siyasi yapısında, DİSİ ve AKEL’in sağda ve solda duran yüzde 60’ın üzerinde oya sahip iki büyük parti olduğunu, Diko, Edek, AB Partisi ve Çevreciler Hareketi’nin ise merkezde duran federasyon karşıtlığı nedeniyle red cephesi diye adlandırıldığını ifade etti. Federason karşıtı partilerin ortak bir aday çıkarması için kilisenin çok çalıştığını ama başaramadığını, bunun kilisenin eskisi gibi güçlü olmadığını gösterdiğini aktaran Kızılyürek, iktidar çekişmesinin 4 partinin ortak aday çıkarmasını engellediğini söyledi. DİKO’nun AKEL ve DİSİ ile görüşmeler yaptığını ama DİSİ ile işbirliği protokolü imzaladığını, EDEK partisinin Yorgos Lillikas’ı desteklediğini açıkladığını, Çevreciler ve AB Partisinin ise herhangi bir adayı desteklemediğini aktardı.

Diko’nun Anastasiadis’i desteklemesine rağmen DİKO tabanının Anastasiadis’e ne kadar oy vereceğinin belirsiz olduğunu, Diko’nun bir kısmının Lillikas’a oy verebileceğini söyledi. Anastasiades’in yüzde 37, Malas ve Lillikas’ın yüzde 20’şerlik oy oranıyla at başı gittiğini ve hiç beklenmedik bir durumun yaşandığına dikkat çeken Kızılyürek, Lillikas’ın yüzde 11’lik EDEK desteği ile yüzde 20’lere fırladığını, aşırı sağcılar ve başpiskoposun desteğini aldığını söyledi. Lillikas’ın iki bölgeli bir devlete inanmadığını, iki toplumlu çözüm istediğini, Lillikas’ın seçimi 2. tura kadar götürebileceğini söyledi.

Kızılyürek, AKEL’in tarihinin en zor zamanlarını yaşadığını ifade ederek, “Mali patlaması Hristofyas’ı prestij kaybına uğrattı. Ancak ekonomik kriz Mali konusunun önüne geçti. İşsizlik oranı artıyor, dükkanlar kapanıyor. İşsizlerin seçime katılım oranı azalıyor. AKEL yüzde 33’lük parti ama Malas’ın yüzde 20’lerde kalmasının nedeni bu” dedi.

DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis’in bir yol kazası olmaması durumunda seçimi kazanacağını söyleyen Kızılyürek, “Anastasiadis Annan Planı’na evet diyen bir lider. Şu anda Kıbrıs sorununda ne yapacağı konuşulur. Anastasiadis DİKO ile işbirliği yapana kadar gevşek federasyonu, yani Türk tarafının istediği gibi yetkilerin büyük kısmının kurucu devlete verilmesini savunuyordu. Ancak Diko ile işbirliğinden sonra daha muhafazakar bir tutum takındı”

“Her 3 aday ile Eroğlu arasında çözüm şekli konusunda inanılmaz mesafe var” diyen Kızılyürek, seçimi kim kazanırsa kazansın Kıbrıs Türk tarafının politikalarıyla sonuç alınamayacağını söyledi.

Kıbrıs Rum Toplumunun siyasi yapısında tarihten gelen çarpıklığın devam ettiğine de işaret eden Kızılyürek, “DİSİ ve AKEL Kıbrıs sorununda yakın olan partiler ama çatışma içindeler. Bu durum diğer partileri etkin kılıyor. Bu siyasi çarpıklık devam ettiği sürece red cephesi Kıbrıs Rum toplumunda federal çözümün önünü tıkayacaktır”dedi.

Kızılyürek, sorulan bir soru üzerine, Kıbrıs Rumlarının içinde bulunduğu derin ekonomik krizin Kıbrıs sorununa yansımalarının olabileceğini, olası bir çözümün ekonomik krizin kurtuluşu olabilir şeklinde seslerin olduğunu ancak bunun yüksek sesli tartışılmadığını sözlerine ekledi.

 


Mağusa Söyleşileri’nde Kıbrıs Rum Seçimleri Tartışılacak (19.11.2012

Gazimağusa Belediyesi’nin düzenlediği “Mağusa Söyleşileri”nde Kıbrıs Rum Toplumu’nda Şubat 2013’te yapılacak Rum Başkanlık Seçimleri konuşulacak. Kıbrıs Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapan Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek’in konuşmacı olarak katılacağı "Kıbrıs Rum Toplumu’nda 2013 seçimleri" konulu söyleşi 27 Kasım Salı akşamı saat 19:00’da Gazimağusa Belediyesi Durmuş İyimser Salonu’nda yapılacak.

Kıbrıs Rum siyasetinin derinlemesine irdeleneceği etkinlikte konu, sunumların ardından izleyicilerin görüş ve sorularıyla açılarak tartışılacak.

Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek’in özgeçmişi:
1959 yılında Kıbrıs'ın Bodamya köyünde doğdu. 1964 yılında etnik gruplararası çatışmalar nedeniyle doğduğu köyü terk etmek zorunda kaldı ve ailesiyle birlikte Luricina köyüne yerleşti. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını bu köyde geçirdi. 1974 yılında Ada'nın kuzey ve güney Kıbrıs olarak bölünmesinden sonra Kuzey Kıbrıs'a taşındı. Lise eğitimini tamamladığı 1977 yılında Kıbrıs'tan ayrılarak Almanya'ya gitti ve Bremen Üniversitesi'nde yüksek öğretim gördü. Aynı üniversitede Kıbrıs sorunu üzerine yazdığı doktora teziyle lisansüstü öğrenimini tamamladı. Çeşitli Avrupa ülkelerinde çalıştıktan sonra Kıbrıs Üniversitesi'nde çalışmaya başladı. Çeşitli dillerde yayımladığı bilimsel makalelerin yanısıra, Panikos Hrisantos ile birlikte 'Duvarımız' adlı Kıbrıs belgeselini hazıladı. Birçok ülke televizyonlarında gösterilen 'Duvarımız',1997 yılında Abdi İpekçi Ödülü'ne layık görüldü.

 


MAGEM’li 12 Gençten Büyük başarı (14.11.2012

  • MAGEM’in uyguladığı ve dünyanın her ülkesinde geçerliliği olan Uluslararası Gençlik Ödülü’nü 12 genç katılımcı almaya hak kazandı…
    Büyük başarı

Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in adada uyguladığı ve dünyanın her ülkesinde geçerliliği olan Uluslararası Gençlik Ödülü (Duke Of Edinburg’s Award)’nü 12 genç katılımcı almaya hak kazandı.
Dünya’nın 121 ülkesinde uygulanan Uluslararası Gençlik Ödülü, toplumsal hizmet, beceri geliştirme, fiziksel gelişim ve macera ve keşif bölümü olarak toplam 4 ayaktan oluşuyor.


MAGEM’in uyguladığı bu proje kapsamında 12 genç katılımcı beceri geliştirme, fiziksel gelişim ve toplumsal hizmet bölümlerini tamamladıktan sonra geçtiğimiz hafta sonu da macera ve keşif bölümünü de başarı ile tamamladı.Genç katılımcılar, kendilerine eşlik eden üç ödül lideri ile birlikte iki günde toplam 24 kilometre mesafe kat ederlerken, ilk gün katılımcılar sırtlarındaki çanta ile 8 kilometrelik yürüyüşün ardından kamp yapacakları alana vardılar.


Birlikte hareket ederek gurup olmanın ve sosyalleşmenin öneminin vurgulandığı kampta, katılımcılar önce içerisinde kalacakları çadırlarını kurarlarken, daha sonra da elektrikten ve teknolojinin her türlü nimetinden uzak bir ortamda kendi yiyeceklerini pişirerek maceralı ve serüvenli bir gece geçirdiler.Kampın ikinci günü olan 11 Kasım Pazar günü sırtlarındaki çantalar ile yeniden 8 kilometre yürüdükten sonra Tatlısı anayoluna gelen genç katılımcılar, çantalarını teslim ettikten sonra 8 kilometrelik bisiklet turu ile macera ve keşif bölümünü başarılı bir şekilde bitirdiler.


Öte yandan, MAGEM’den yapılan açıklamaya göre bu keyifli ve macera dolu serüvene katılıp uluslararası bir sertifika ile dünyaya açılmak isteyen 14- 25 yaş arasındaki gençler detaylı bilgi için MAGEM’in 365-27-60 telefonunu arayabilecekleri bildirildi.

 


Londra Türk Masterleri Kayalp’ı Ziyaret Etti (12.11.2012)

Cumhuriyet kutlamaları nedeniyle ülkemizde bulunan Londra Türk Masterleri Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı ziyaret etti. Takımın teknik direktörü Mehmet Nalbantoğlu başkanlığındaki heyet, makamında ziyaret ettikleri Oktay Kayalp’a takımın bir resmini takdim etti.

Teknik Direktör Nalbantoğlu, Cumhuriyet bayramı kutlamaları için her yıl geleneksel olarak geldikleri Kuzey Kıbrıs’ta bu yıl ziyaretler de gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Gazimağusa’da yapacakları maç öncesinde Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a nezaket ziyaretinde bulunduklarını söyledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Londra Masterlerinin ülkemizde bulunmalarının Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerle ilişkilerin sürdürülmesi açısından önemli olduğunu belirterek, hem ülke insanıyla iletişimin korunması hem de sportif birikimin paylaşılması için Londra Masterlari’nin ziyaretinin önemli oldığunu söyledi.

Belediye olarak sağlıklı nesiller yetiştirilmesi için spor dallarına destek vermeye devam devam ettiklerini söyleyen Kayalp, kentte var olan sportif faaliyetlere gerek katkı gerekse tesis sağlayarak verdikleri destekle gençlere spor sevgisini aşılamayı hedeflediklerini, bu hedefin başarılmasında tecrübeli sporcuların aktif olmasının büyük rolü olduğunu belirtti

 


Gazimağusa Belediyesi’nden Bayramda Aralıksız Hizmet (23.10.2012-TAK)

Gazimağusa Belediyesi, yaptığı düzenlemeler doğrultusunda, Kurban Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Haftanın perşembe günleri terminal bölgesinde hizmet veren Perşembe Pazarı, bayramın ilk gününe denk gelmesi nedeniyle 25 Ekim günü kapalı olacak.

Yapılan düzenlemeye göre, su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Su Birimi'nin acil durumlar için kullandığı 0533 8601991 no'lu telefonu aranabilecek.

Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca sadece ana arterlede meydanlarda devam edecek. Bayram süresince Çocuk Parkları'nın temizliğine de devam edilecek. Sağlık Birimi ise vatandaşların acil durumlarda arayabileceği bir ekibi hazır tutacak. Vatandaşlar Gazimağusa Belediyesi sınırları dahilinde sağlık konusundaki şikayetlerini 0533 8258281 numaralı telefona bildirebilecek.

Gazimağusa Belediye Mezbahası, bayramın birinci günü kurban kesimi için açık olurken, ikinci, üçüncü ve dördüncü günü kapalı olacak. Arife olan çarşamba günü ise 14:00 ile 18:00 saatleri arasında karantina bölümü açılacak. Bayramın ardından yine tatil günü olan 29 Ekim günü Belediye Mezbahası 14:00'dan itibaren hayvan kabul etmeye başlayacak.

Açık Pazar bayramın birinci ve ikinci günleri kapalı olurken, Bayramın üçüncü günü, öğleden sonradan itibaren Toptancı Hali, Bayramın Dördüncü günü manav bölümü hizmet vermeye başlayacak.

Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız devam edecek. Bu konuda 0533 845 38 88 numaralı hizmet telefonu, yirmi dört saat aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi'nin 185 veya 444 44 62 numaralı telefonlarını arayabilecek.

HAVA DURUMU
Kurban Bayramı'nda yağışlı havanın etkili olması bekleniyor. Pazar günü etkili olmaya başlayan sağanak veya gök gürültülü sağanak yağmurlar, hafta boyunca sürecek.

Sıcaklığın da 3-4 derece düşerek 29-31 derece dolaylarına ineceği ve yer yer kuvvetli rüzgar beklendiği belirtildi.

 


Gazimağusa Belediyesi’nden Yağmur Suyu Drenaj Çalışması (21.10.2012)

Gazimağusa Belediyesi Su Master Planı’na bağlı olarak yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde kentin farklı noktalarında yeni drenaj şebekesi inşa ediyor.

Gazimağusa’nın bütününü kapsayan yağmur suyu drenajlarına bağlı olarak Sakarya Bölgesi’nde Savaş Sokak, Hasan Barbaçolli Sokak ve Güven Sokak ; Çanakkale Bölgesi’nde Küçüktepe Sokak, Büyüktepe Sokak ve Güveli Sokak ile Dumlupınar Bölgesi’nde Vatan Sokak ve Donanma Sokak’ta yağmur suyu kanallarının inşasına devam eden ekipler, aşırı yağışlardan olumsuz etkilenme riski olan bölgelere kalıcı çözüm getiriyor.

Sakarya, Çanakkale ve Dumlupınar Bölgeleri’ndeki drenaj altyapı çalışmasında yaklaşık 2 km’lik boru hattı döşeyecek Gazimağusa Belediyesi ekipleri, belirlenen program kapsamında yağmur suyu drenaj altyapısının büyük miktardaki yağışlara yanıt veremeyen bölgelere kapasite geliştirme çalışması da yapacak. Ekipler aynı zamanda Gazimağusa’da mevcut drenajların bakım onarım çalışmalarına da devam ediyor.

Hayata geçirdiği bütün altyapı yatırımlarını bilimsel esaslara dayalı olarak hazırlayan ve AB standartlarına uygun inşa eden Gazimağusa Belediyesi altyapıya ilişkin yaptığı çalışmalarını Kanalizasyon Projesi, Su Master Planı ve Su, Atık Su, Yağmur Suyu Drenaj Master Planı çerçevesinde gerçekleştiriyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp konuyla ilgili yaptığı açıklamada, drenaj çalışmalarına Yağmur Suyu Drenaj Master Planı’ndaki esaslar doğrultusunda devam ettiklerini belirterek, kentin drenaj altyapısını sürekli geliştirdiklerini söyledi. Kayalp, yağış beklentisinin arttığı önümüzdeki aylara hazırlıklı olabilmek için özel bir çaba sarf ettiklerinin altını çizerek, hedeflerinin sıkıntısız bir kış geçirmek olduğunu vurguladı.

Daha önce yaptıkları ihtiyaç tespiti doğrultusunda çalışma başlattıklarını ve aşırı yağışlardan etkilenen noktalarda çalışmaları tamamlama aşamasına geldiklerini belirten Kayalp, Gazimağusa’nın bütününü kapsayan yağmur suyu drenaj inşa çalışmalarının programlı olarak devam edeceğini söyledi.

 


Gazimağusa'nın Suyu En Küçük Bir Açığa Dahi Meydan Tanınmaksızın Temizdir (18.10.2012)

  • Gazimağusa Belediyesi’nin Su Tahlil Sonuçları Nettir
  • “Gazimağusa’nın Suyu En Küçük Bir Açığa Dahi Meydan Tanınmaksızın Temizdir”

Bir süreden beridir Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin yerleşim birimlerimizde halka arz edilen kullanım suyu ile ilgili olarak içinde bulunduğu spekülatif tavır son olarak Gazimağusa için de söz konusu olmuştur. Birliğin yeni iddiasına göre Gazimağusa’da halka arz edilen kullanım suyu kirlilik içermekte ve kullanıma elverişli olma niteliği taşımamaktadır.

Öncelikle çok açık olarak bilinmelidir ki, Gazimağusa Belediyesi, su güvenliğini ve suda kesintisiz kalite teminini her şeyin üzerinde görmektedir. Ülkemizde şebekesinin bütünü çağdaş malzemelerle yenilenmiş ve Avrupa Birliği kriterlerinde güvenli olan ilk büyük kent Gazimağusa’dır. Gazimağusa Belediyesi, suda güvenliğin sürekli kılınması için kalite kontrol faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürmekte ve en küçük bir açığa dahi meydan tanımamaktadır.

Ülkemizde su kalitesinin hangi değerlere göre ölçüleceği, kimlerin bu ölçümü yapmaya resmi olarak yetkili kılındığı ve bu işlem yapılırken ne gibi hususlara dikkat edileceği yasalarla belirlenmiştir. Yine Devlet Laboratuarı’nın bu konuda yetkili kılındığı da yasalarda açık olarak belirtilmektedir.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin hangi kaynaktan alındığı bilinmeyen, muhataplarının nezaret etmediği ve alınırken gerekli koşullara uyulup uyulmadığı belli olmayan numunelerle halkı infiale sevk edecek bir tutum içinde olması öncelikle hekimlik etiği ile çelişmektedir. Kaldı ki, halk yararına bir kaygı ile hareket ediliyorsa, belediyelere bu konuda bir davette bulunulmasında ve kendilerinin uygun görecekleri noktalardan yine belediyelerin nezaretinde numune alınmasında hiçbir sakınca olamaz. Ancak ilgili birlik bu yöntem yerine gizli biçimde ve muhataplarını zora sokma hesabıyla davranmayı tercih etmektedir. Bunun sorumlu ve hekimlik mesleğinin etik kuralları çerçevesinde değerlendirilebilecek bir yanı yoktur.

Gazimağusa Belediyesi’nin son tahlil sonuçları nettir. Kentimizin ana su kaynakları olan Güzelyurt’tan devlet tarafından gönderilen su ile kendi deniz suyu arıtma tesisimizden ürettiğimiz su kaynakta, depolama tesisinde ve şebeke içerisinde sürekli olarak kontrol edilmektedir. Bu konuda kendimizden en küçük bir kuşku dahi duymuyoruz. Bu nedenle de bütün yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’ni kendi tayin edecekleri bir gün ve zamanda yine kendilerinin arzu ettikleri Gazimağusa’nın herhangi bir noktasından bizim nezaretimizde su numunesi alarak Devlet Laboraratuvarı’nda analiz etmeye açıkça davet ederim.

Kamuoyu net olarak bilmelidir ki, kimsenin halkı gereksiz ve maksatlı biçimde tedirgin etme hakkı olamaz. Gazimağusa Belediyesi halk sağlığına en az Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği kadar önem vermektedir. Ancak bizler aynı zamanda Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nden farklı olarak büyük bir sorumlulukla, halk sağlığının korunması ve geliştirilmesi için aktif bir çaba içindeyiz. Bu çabamızı yürütürken, yapıcı bir işbirliği içinde hareket edecek bütün kurum kuruluş ve sivil toplum örgütü veya meslek kuruluşu ile de ortak hareket etmekten mutluluk duyarız.

Oktay Kayalp
Belediye Başkanı

11EKİM 2012 TARİHLİ DEVLET LABORATUARI TAHLİL SONUÇLARI


Gazimağusa Belediyesi’nde Maaşlarla Birlikte Ek Tahsisatlar da Ödendi (15.10.2012)

Gazimağusa Belediyesi’nde işçi personelin 15 günlük Ekim ayı maaşlarıyla birlikte tüm personelin toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan “bayram yardımı paraları” ve geriye dönük bir aylık ek mesaileri de ödendi.

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıların çalışanların üzerindeki etkisini bir nebze de olsa azaltılmasını sağlamak amacıyla işçilerin Ekim ayının 15 günlük ilk dilim maaşlarıyla birlikte bayram paralarını ve ek mesailerini de çalışanların banka hesaplarına yatıran Gazimağusa Belediyesi, çalışanlarına karşı ödeme taahhüdünü yine gününden önce yerine getirmiş oldu.

Gazimağusa Belediyesi, işçi personelin maaşları, ek mesai ödenekleri ve yasal olarak Kurban Bayramı’na kadar ödenmesi gereken bayram paralarını 11 Ekim Perşembe günü banka hesaplarına yatırdı. Perşembe günü ödeme yapıldığı için bankalardaki işlem süresinin tamamlandığı gün olan bugün işçi personel maaşlarını, ek mesailerini ve tüm personel de bayram ödeneklerini almış oldu.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krize rağmen, toplu iş sözleşmesinde çalışanların özlük haklarını koruyan ve çalışma barışının devamını son derece önemli gören Gazimağusa Belediyesi, toplam 287 çalışanının sendikal haklarına saygı gösteren bir kararla personeline toplam 700 bin TL’lik ödeme yaptı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik darboğazın maaşlı kesim üzerindeki olumsuz etkisinin farkında olduklarını ifade ederek, bu durumun önüne geçmeye ve belediye çalışmalarına olumsuz yansımasını olabildiğince önlemeye çalıştıklarını belirtti. Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin doğru ve sağlıklı planlama yaparak mali ve idari bakımdan çok güçlü bir durumda olduğunu vurgulayarak, bir yandan Gazimağusalı’ya kaliteli hizmet sunarken, diğer yandan da büyük yatırımları hayata geçirmeye devam ettiklerinin altını çizdi. Oktay Kayalp, görevlerini yerine getirirken, hem iş verimliliğini, hem de çalışanların memnuniyetini gözettiklerini belirterek, temel hedeflerinin Gazimağusa’daki yaşam kalitesini bütünlüklü olarak yukarılarda tutmak olduğunu kaydetti.


Gazimağusa Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi’nin İşletilmesiyle İlgili İmzalar Atıldı (4.10.2012)

Gazimağusa Belediyesi’nin kentin 20 bin nüfusunu kanalizasyon altyapısına kavuşturacak projeyle paralel olarak yürütülen Atık Su Arıtma Tesisi’nin işletilmesiyle ilgili sözleşmenin imzaları atıldı.

Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türkler için ayırdığı 259 Milyon Euro’luk kaynak çerçevesinde 18.2 Milyon Euro maliyetle hayata geçirilen proje kapsamında, atık su arıtma tesisinin inşa edilmesinin yanında, kanalizasyon ağı oluşturuldu, içme suyu şebekesindeki asbest borular yenilendi.

Gazimağusa Belediyesi’nde bugün saat 15:00’da düzenlenen imza töreninde, Atık Su Arıtma Tesisi’nin 5 yıllık süreyle işletilmesiyle ilgili sözleşmeye Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Remondis Su ve Atık Su Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ. İşletmeler Müdürü Deniz Kurt imza attı. Kentin kanalizayona bağlanan bölgelerinde test aşamasında çalışmaya başlayan ve halen 4 bin 100 metreküp arıtma kapasitesiyle hizmet veren Atık Su Arıtma Tesisi’nin işletmesi sözleşme gereği Nisan 2013 tarihinde firmaya verilecek. Yükleniciye ödenecek aylık sabit sözleşme bedeli 15,993.42 Euro olarak belirlenirken, tesis çıkışında ölçülecek arıtılmış atık su hacmine bağlı arıtma bedeli metreküp başına 0.051 Euro olacak. Halen test aşamında çalışmakta olan tesis, kanalizasyon ağıyla toplanan atık suları son teknoloji ürünü sistemi sayesinde rüzgar hangi yönden eserse essin herhangi bir kokuya neden olmadan arıtma işleminden geçiriyor. Temel prensibi çevre dostu olarak çalışması olan tesis, AB’nin en yüksek standartında arıttığı atık suyu içme suyu kalitesine dönüştürüyor.

İmza töreninde konuşan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp Remondis Su ve Atık Su Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ’ ile Güzelyurt ve Gazimağusa’daki arıtma tesisinin işletilmesiytle ilgili 5 yıllık sözleşme imzalandığını, firmanın katı atık konusunda güvenilir ve refernasları olan bir dünya firması olduğunu, Remondis ile işbirliği yapmanın kendileri için önemli olduğunu söyledi. Bugüne kadar 4 bin hanenin tesise bağlandığını ve tesisin çalışmaya başladığını ifade eden Kayalp, yıl sonuna kadar diğer ev bağlantılarının da tamamlanarak bütün projenin hayata geçmiş olacağını söyledi. Sözleşme gereği Remondis’le ilişkilerinin 2013’ün Nisan ayında başlayacağını ve 5 yıllık süreyi kapsayacağını kaydeden Kayalp, tesisin hiçbir şekilde çevreye zarar vermeden çalıştığını kaydetti.

Remondis Su ve Atık Su Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ. İşletmeler Müdürü Deniz Kurt da firma olarak Avrupa’nın birçok ülkesinde faaliyet gösterdiklerini, yapılan sözleşme ile birlikte hem Güzelyurt’ta hem Gazimağusa’da çalışmaya başlayacaklarını ifade ederek, sözleşmenin hayırlı olmasını diledi.


      ANASAYFA